Tebbet Suresi

Tebbet Suresi

Tebbet Suresi

Tebbet Suresi, Mekki sınıfına ait olup Kur’an-ı Kerim’de 111 numarada bulunmaktadır. Ayet sayısı 5’tir ve bu ayetler toplam 29 kelimeden oluşur. Bu kelimeler de 81 harf içermektedir. Tebbet Suresi tarihsel sıralamaya göre Fatiha Suresi’nden sonra, Tekvir Suresi’nden önce gelmiştir. İsmini de surenin ilk kelimesinden aldığı ön görülmektedir.
Tebbet kelimesi Türkçe’de “kahrolsun, kurusun” anlamlarına gelmektedir. Bu yüzden beddua özelliği taşımaktadır. Ebu Leheb, peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in amcasıdır. Ancak Ebu Lehep, Muhammed’e inanmayarak onun yaymaya çalıştığı İslam dinini reddetmiştir. Muhalefet grubunda yer alarak İslam dininin yaygınlaşmasını engellemek için elinden geleni yapmıştır. Ayrıca bunu yaparken de yalnız değildir. Ebu Leheb’in yanı sıra karısı da Hz. Muhammed’i engellemek için elinden geleni yapmıştır. Tebbet Suresi‘de bu kişilere yönelik beddua ayetleri içermektedir.
Zaten bu surenin ilk ayetinden itibaren içeriğini anlayabilirsiniz. “Ebu Leheb’in iki eli kurusun! Kurudu da!” olan cümle bu kişiye yönelik bedduayı apaçık göstermektedir. Ayrıca bu ayetten sonra gelen “Malı ve kazandıkları ona fayda vermedi. O alevli bir ateşte yanacak.” ayeti Ebu Leheb’e karşı olan bedduanın şiddetini gözler önüne sermektedir. Ebu Leheb, Hz. Muhammed (Sav.) soyundan olmasına karşılık muhalifler grubunda yer almasıyla sonsuza dek yanacağı belirtilmiştir. Aynı şekilde tüm bu beddualar Ebu Leheb’in karısı için de geçerlidir.
Tebbet Suresi‘ni okuyup Türkçe mealini araştırdığınızda Allah’ın gazabının ne kadar şiddetli olacağını görebilirsiniz. Müslümanlıkta Allah’ı tanımama veya ona denk birini görme gibi bir durum söz konusu olamaz. İslam Allah’ın tek dinidir. Bunu bilerek yaşamalı ve davranışlarımızı İslam’ın yerine getirmemizi istediği şekilde gerçekleştirmeliyiz. Tebbet Suresi, İslam’ı reddeden kişiler için örnek alınması gereken bir suredir. Çünkü Allah hiç şüphesiz kendisini inkar edenlere cehennemde büyük bir azap çektirecektir. Bu surede de Ebu Leheb’e neler yapılacağı açıkça belirtilmiştir.

Bizler de Tebbet Suresi’ni her okuduğumuzda yüce peygamber Hz. Muhammed’in karşısında olan Ebu Leheb’e karşı beddua da bulunmuş oluruz.

Namazlarda da okuyabileceğiniz Tebbet Suresi, İslam dini için çok büyük önem arz etmektedir. Genci yaşlısı demeden bu duayı mutlak süretle herkesin öğrenmesi gerekir.

Tebbet Suresi

4 yorum

  1. güzel

  2. emek verenler sonsuz teşekkürler,Allah razı olsun.

  3. teşekkür ederiz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top