Nasr Suresi

Nasr Suresi

Nasr Suresi

Nasr Suresi Medeni sınıfına ait olup 620 yılının rabiuevvel ayında gönderilmiştir. 110 numaralı sure olup öncesinde Tevbe Suresi gelmektedir. Her ne kadar Kur’an-ı Kerim’de son sırada bulunmasa da son inen sure olarak bilinmektedir. 3 ayetten oluştuğu için oldukça kısadır ve toplam 19 kelime içermektedir. Ayrıca bu kelimeler 79 harften oluşur.
Nasr Suresi “Yardımcı” anlamına da gelmektedir. Surede daha çok Allah’ın affedici olduğu ve sonsuz bir affetme özelliği olduğu vurgulanmıştır. Son ayette “Muhakkak ki O, tövbeleri kabul edendir.” cümlesi de bu durumu açıklamaktadır.
Nasr Suresi‘nin ilk ayeti peygamber efendimiz Hz. Muhammed’e hitap edilmiştir. Ayette yer alan “Allah’ın yardımı ve fethi geldiği zaman.” cümlesinden de anlaşılacağı üzere Mekke’nin fethedileceği çok daha öncesinden Allah tarafından belirtilmiştir. Tefsirciler tarafından bu durum gaybı haber vermek olarak belirtilir ve peygamber alametlerinden biri olduğu söylenmiştir.
Peygamberimiz Hz. Muhammed döneminde Araplar çoğu kez Müslüman olmayı reddetmiştir. Nasr Suresi‘nde belirtildiği gibi Mekke’nin fethi buyrulunca Arap kabileleri bölük bölük İslam dinini tercih etmeye başlamıştır. Ancak bu durum hiç de kolay olmamıştır. Çünkü Kavim üstünlüğünü sağlayabilirse Hz. Muhammed’in peygamber olduğunu kabul edeceklerini açıklamışlardır. Bunun üzerine Allah, Hz. Muhammed peygamber efendimize yardım etmiştir. Bu konu hakkındaki bilgiler de Nasr Suresi‘nde yer almaktadır. Ayrıca zaman geçtikçe Arap kabileleri arasında müslümanlığı reddeden de olmamıştır herkes tek tek Allah’ın dini olan İslam’a geçiş yapmıştır.
Bu surenin son ayetinde ise O’nun verdiği nimetler karşısında insanların Allah’a şükretmesini istemiştir. Hiç şüphesiz bilinmelidir ki Rab, marhemet edendir. Ve tevbeyi her ne olursa olsun kabul edendir.

Kendin ve ümmetin için Allah’a her zaman şükredin, tefsirleri Nasr Suresi’nin son ayetinden çıkarılmaktadır.

Tüm surenin ayetleri göz önüne alındığında yüce rabbin gücünün sınırsız olduğu geleceği bildiği ve insanların iyiliği adına Hz. Muhammed (Sav.) yardım ettiği görülmektedir. Sizler de Nasr Suresi’ni gün içerisinde sıkça okuyarak Allah’a olan inancınızı vurgulayabilir, şükredebilirsiniz. İslam dininde şükürün ne denli önemli olduğunu her Müslümanın bilmesi gerekir, bu yüzden bol bol şükretmeli çocuklarımıza da şükretmesini öğretmeliyiz.

Nasr Suresi

2 yorum

  1. Mustafa Dönmez

    çok güzelllllllllllllll

  2. çok güzelll ya sağ olun allah size sağlık versin ellerinize sağlık

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top