Nas Suresi

Nas Suresi

Nas Suresi

Kur’an-ı Kerim’de yer alan son sure, Nas Suresi‘dir. Toplam 6 ayetten oluşan bu sure 20 kelime olup 80 harften ibarettir. Ancak Mekke’de indirilen sure 21. sırada yazılmıştır. Sureler arasında 114 numaraya sahiptir.
Halklar, bilinenler, insanlar anlamına da gelen bu sure çoğu çeviride “insanlar” olarak çevrilmiştir. Bu yüzden de içeriği tamamen insanlara yöneliktir. 6. ve son ayetinde hem “nas” hem “cin”den bahsetmesi “insanlar” çoğul eki alarak çevrilmesine neden olmuştur. (Nas’ın anlamı insan olarak kullanılmıştır.) Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuya büyük önem vererek bu şekilde çevrilmesini uygun görmüştür.

Namaz kılmak ve namazlarda okunan dualar çok önemlidir. Bu yüzden Kur’an-ı Kerim’de yer alan tüm namaz dualarını mutlaka okumalısınız. Nas Suresi de aynı şekilde namaz da okunabilecek dualardan biridir.
Günlük hayatta herhangi bir şeyden korkuyorsanız veya sizi ürkütecek herhangi bir olay olduysa Nas Suresi‘ni okumalısınız. İçeriğinde Allah’a sığınmak geçtiğinden dolayı rabbimiz mesajınızı alarak sizleri kötülerden koruyacaktır. Sizler de Allah’ın varlığını ve onun koruyuculuğuna cani gönülden inanarak günlük hayattaki hiçbir şeyden korkmamalısınız. Oldu ki kendinizi savunmasız ve yalnız hissediyorsanız yüce yaratana ellerinizi açmalısınız. Sureler sayesinde kendinizi daha güvenli hissedebilirsiniz. Nas Suresi okuduktan sonra “Amin” kelimesini de kullanabilirsiniz. Eğer “Amin” sözünüzü melekler ile aynı anda derseniz geçmişteki tüm günahlarınızın silineceği söylenmiştir. Bu yüzden evrendeki en büyük gücün yüce yaratan Allah olduğunu bilerek hiç kimseden, hiçbir şekilde korkmadan yaşamayı öğrenmelisiniz. En çaresiz anlarınızda Nas Suresi okuyarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilirsiniz.

Nas Suresi içeriğinde insanlardan ve cinlerden açık bir şekilde bahsetmiştir.

Kötü kalpli insanlardan ve cinlerden (bütün vesvesecilerden) Allah’a sığınırım cümlesi surenin son ayeti olup genel anlamda sureyi özetlemektedir. Bu yüzden küçüklükten beri bize söylenen ve kötü bir şekilde etkilenmemize neden olan cinler konusuna bu surede yer verilmiştir. Korunmanız için yapmanız tek gereken bu sureyi okumaktır.

Nas Suresi, Kur’an-ı Kerim’de yer alan son sure olmasına karşın oldukça kısa olma özelliği taşımaktadır. Bu sureyi günlük namaz vakitlerinde de okuyabilirsiniz.

Nas Suresi

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top