Kureyş Suresi

Kureyş Suresi

Kureyş Suresi

Kureyş suresi İslam dini kitabı Kur’an-ı Kerim’de yer alan 106. suredir. Mekki sınıfına ait olan bu sure 4 ayetten oluşmaktadır. Ayrıca 17 kelime içerir ve 73 harften oluşmaktadır. Kureyş Suresi Kur’an-ı Kerim’de Tin Suresi’nden sonra, Kari’a Suresi’nden önce gelmektedir. İsmini kabileden almaktadır. Yüce peygamberimiz Hz. Muhammed dönemindeki kabilesinin adı Kureyş’tir. Bundan dolayı da bu sureye Kureyş adı verilmiştir. Adından da anlaşılacağı üzere Kureyş suresi bu kabileyle ilgili bilgileri içermektedir.
Bu surenin son cümlesinde “Onları açlıktan kurtarıp doyurdu ve korkudan emin kıldı.” ayeti geçmektedir. Bu cümleden de anlaşılacağı üzere Kureyş halkını Allah korumuştur. Bu yüzden de Allah’a ibadet edilmesi gerektiği söylenmiştir. Ayrıca Kureyş Şuresi’nde : “Kışın Yemen’e, yazın ise Şam’a göç ettiler.” ayeti geçmektedir. Açık bir şekilde Kureyş Suresi‘nde Kureyş kabilesine ve Hz. Muhammed peygamber efendimize yardım edildiği vurgulanmaktadır.
Kureyş suresi, namazlarda da okunabilmektedir. Kısa olduğundan dolayı Kur’an-ı Kerim okumayı öğrenmeye çalışan çocukların öncelikle öğrendiği dualar arasında yer almaktadır. Çoğu duada olduğu gibi Kureyş Suresi’de halk dilinde surenin ilk kelimeleri olan “Li iylâfi” ile de bilinmektedir.
Kureyş kabilesi o dönemlerde büyük sıkıntılar çekmekteydi. Ve muhaliflere karşı güvenli bir konumda bulunmamaktaydı. Bu yüzden de İslam dininin yaygınlaşması engelleniyordu.

Allah Kureyş Suresi’nde belirttiği gibi Kureyş kabilesini bolluğa kavuşturmuştur.

Ticaretlerini geliştirmiş çok daha iyi bir ekonomik duruma gelmesini sağlamıştır. Bu sayede uzun süre kıtlık çeken Kureyş halkı daha iyi bir yaşam sürmeye başlamıştır.
Yaz, kış sürekli yolculuk yapmak zorunda kalan Kureyş kabilesi çok zorlanmaktaydı. Ancak Allah tarafından Kureyş halkı kendi içerisindeki topluluğun dostuluğunu artırarak bu seyahatlara daha alışkın bir hal almasını sağlamıştır. Ayrıca Kureyş kabilesinin üzerine yürüyen Fil ordularını yüce Allah engellemiştir. Fil ordusunun nasıl engellendiği başka sureler tarafından bildirilmiştir. Çoğu kaynaklarda bu surenin Fîl Suresi’nin devamı olduğu belirtilmektedir. Tek farkı Fîl Suresi’nde Kureyş kabilesini fillerden koruduğu, Kureyş Suresi’nde ise korumaktan ziyade bu halka bolluk ve bereket verdiği vurgulanmıştır. Kısacası her iki surede de Kureyş kabilesine yapılanlardan bahsedilmektedir.

Kureyş Suresi

7 yorum

  1. çok teşekkürler

  2. FİL ORDULARINI ENGELLEMEYİ RAB BAŞARMIŞTIR KELİMESİNİ DÜZELTİN ALLAH IN HERŞEYE GÜCÜ YETER

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top