Kevser Suresi

Kevser Suresi

Kevser Suresi

Kevser Suresi, Mekke döneminde indirilmiş bir suredir. 3 ayetten oluşan Kur’an-ı Kerim’de yer alan en kısa surelerden biridir. Kur’an’da 108. sure konumundadır. İçerisindeki ayetler toplam 10 kelime olup 42 harften oluşmaktadır. Ayrıca , Nahr Suresi olarak da bilinmektedir. İki isim de doğru olup istediğinizi kullanabilirsiniz.

Kevser Suresi ismini ilk ayetteki “Kevser” kelimesinden dolayı almıştır.

Ayrıca diğer ismi olan “Nahr” kelimesi “boğazlama” anlamına gelmektedir. ‘nin hangi amaçla yazıldığı konusunda bir çok rivayet bulunmaktadır. Ancak hangisinin kesin ve doğru olduğu konusunda bir bilgi yoktur.
Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in erkek çocuğunun ölümü üzerine muhaliflerin Hz. Muhammed’in soyunun kesildiğini söylemişlerdir. Hz. Muhammed efendimize “ebter” Türkçe adıyla “nesli kesik” yakıştırması yapmışlardır. Bunun üzerine Kevser Suresi nail olmuştur.
Kevser Suresi‘nde Allah, insanlara bol nimet verdiğini vurgulamıştır. Bu yüzden hiçbir şekilde talihsizlikten Allah’a yakınmamalıyız. İyiliğimiz için her şey Allah tarafından verilmektedir. Aynı şekilde yine ayetlerinde yer alan “Rabbine ibadet et ve (yalnız O’nun adına) kurban kes.” cümlesinden de anlaşılacağı üzere insanların Allah adına kurban vermeleri gerektiği vurgulanmıştır.
‘nin peygamber efendimiz Hz. Muhammed’e yazıldığı çok açık bir şekilde belirtilmektedir. Aynı şekilde “Duha” ve “İnşirah” sureleri de Hz. Muhammed adına yazıldığı bilinmektedir. Mekkeli muhalifler Hz. Muhammed’e hakaret içeren bir çok söylemde bulunmuştur. “Ebter” kelimesi Hz. Muhammed’e söylenen çok ağır bir söz olup bunun üzerine yüce yaratan peygamber efendimize Kevser Suresi‘ni verdiğini belirtmiştir. Ancak buna karşılık olarak dua ve kurban keserek teşekkür etmesini istemiştir. ‘nin ayetleri arasında yer alan “Kurban kes.” cümlesi de bu yüzden vardır.
Özetle ‘nden çıkarmamız gereken, Allah’ın nimetlerinin bol olduğu ve ömrümüz boyunca bir çok nimetle karşılaşacağımız vurgulanmıştır. Asla Allah’a olan imanımızdan vazgeçmeyerek yalnız O’nun uğruna kurban kesmeliyiz. Bu sureden de anlaşılacağı üzere kurban kesmek İslam’ın şartları arasında yer almaktadır. ‘ni her okuduğumuzda bu şartı yerine getirmemiz gerektiğini vurgularız. Bu yüzden bu sure ve anlamı İslam dini için çok önemlidir. Allah hepimize sık sık okumayı nasip etsin.

Kevser Suresi

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top