Kâfirun Suresi

Kâfirun Suresi

Kâfirun Suresi

Kâfirun Suresi Mekki sınıfına aittir. Mekke’de indirilmiş olup toplam 6 ayetten oluşmaktadır. Kur’an-ı Kerim’de yer alan 109. sure olan Kâfirun Suresi‘nde 27 kelime bulunur ve 95 harf içerir.

Kâfirun suresinin isminin anlamı günümüz Türkçesi ile neredeyse aynıdır. “Kafirler” anlamına gelmektedir. “İbadet Suresi” olarak da bir diğer ismi bilinmektedir.

Bu isimleri almasının nedeni içeriğinden kaynaklanmaktadır. Sureler arasında bazı isim benzerliği yaşanmaktadır. Çünkü içeriği birbirine benzer sureler aynı isim de kullanılabilmektedir. Örneğin “İbadet Suresi” olarak bilinen Kâfirun Suresi, “İhlas Suresi” olarak da kabul edilmektedir. Ancak başka bir “İhlas Suresi” olduğu için bu iki sureyi birleştirerek “İhlaseyn” Türkçe mealiyle “İki İhlas” denmektedir. Bir çok adı olan bu sureleri istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.
Kâfirun Suresi, isminden de anlaşılacağı üzere Allah’ı reddeden kafirler üzerine yazılmıştır. Ancak bilinmelidir ki yüce yaratan insanları inanç konusunda özgür bırakmaktadır. Bu surede de belirtildiği gibi herkesin istediği kişiye tapması özgür bırakılmıştır. Son ayette de “Sizin dininiz size, benim dinim banadır.” açıklamasından da anlaşılacağı üzere kimseye din konusunda karışılmamıştır.
Müslümanlar adına ahiret inancı çok önemlidir. Eğer Allah’ı reddeder ve kafirlerden biri olursanız ahirette ebedi cezalandırırsınız. İnsanların dini ne olursa olsun Allah’a inandıkları sürece cennet ile ödüllendirilecektir. Ancak Müslüman değilse cehennem azabı çok şiddetli olacağı çeşitli ayetlerle yüce yaratan tarafından belirtilmiştir. Ancak kafir olmayıp sadece Allah’a inanmakta yeterli değildir. Bu yüzden İslam’ın şartlarını yerine getirmekle yükümlüyüz. Namaz kılmaz, hacca gitmez, zekat vermez isek Allah’a inancımız cennet için teş başına yeterli olmayacaktır. Bu yüzden fani dünyanın geçici olduğunu bilerek ömrümüz boyunca ahiret inancı doğrultusunda çalışmalıyız.
Elimizden geldiği kadar günahlardan kaçınarak sevap işlemeye çalışmalıyız. Asla ve asla haram yememeliyiz. Sağ tarafımızdaki sevaplarımızı yazan meleklere bir çok malzeme sunmalıyız. Ayrıca tüm bunları yaparken Kâfirun Suresini okumalı ve Allah’a karşı sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz.
Dua okumak çok önemlidir. Özellikle Allah’ın tek olduğunu ve hiçbir şekilde denginin bulunmadığını içeren Kâfirun Suresi gibi duaları okumak insanın iç huzuruna katkıda bulunmaktadır. Bu yüzden de boş vakitlerinizde sürekli dua okumalısınız.

Kâfirun Suresi

Yorum yok

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top