İhlas Suresi

İhlas Suresi

İhlas Suresi

 

İhlas Suresi Mekke döneminde indirilmiştir. Toplam 4 ayetten oluşmaktadır. İçerisinde 15 kelime barındıran sure toplam 47 harf içerir. Ayrıca 112 sure numarasıdır.
İhlas Suresi, Kur’an-ı Kerim’de yer alan en kısa surelerden biridir. Bu yüzden çocuklar tarafından çok daha kısa sürede ezberlenebilmektedir. İhlas kelimesinin anlamı: samimi olmak, içtenlikle yapmaktır. İçeriğinin anlamı ise genel olarak tevhid inancını içermektedir. Kısa olmasından dolayı, Din bilimcileri tarafından kısa ve öz bilgi içerdiği şeklinde değerlendirilmiştir.
İhlas Suresi‘nin 3. ayetinde belirtilen “Doğurmadı ve doğmadı.” cümlesi sureyi bir nevi açıklamaktadır. 4. ayette de vurgulanan “Hiçbir şey O’na denk olmadı.” cümlesinden de anlaşılacağı üzere yüce yaratanın tek olduğu ve yer yüzündeki hiçbir şeyin ona denk tutulmaması gerektiği söylenmiştir. Bu yüzden Müslüman kişilerin her ne olursa olsun hiçbir şeyi Allah’a eş tutmaması gerekmektedir.

İhlas suresinde geçen ayetlerde apaçık bu uyarıyı belirtmektedir.

İhlas Suresinin 1. ve 2. ayetlerinde geçen kelimeler çoğu dil bilimcileri tarafından değerlendirmeye alınarak üzerinde durulmuştur. Birinci ayette “De ki: “O ALLAH Ahad’dir” cümlesindeki Ahad kelimesini günlük hayatımızda herhangi bir nesneyi tanımlarken kullanamayız. Daha çok birlik anlamı taşımaktadır. Aynı zaman da Ahad ile aynı ismi taşıyan kelime Vahid’dir. Yine ikinci ayette “Allah Samed’dir.” cümlesindeki Samed kelimesi de günlük hayatta kullanılamaz. Samed kelimesi de Mezopotamya’da Akadlar tarafından kullanılmıştır. Güneş tanrısı samaş olarak benzetilmiştir. Aynı şekilde Kenanlıların güneş tanrıçası sapaş’a bu isim verilmiştir. Ancak Allah bu ismi kullanırken bu tanrıların var olmadığını vurgulama çalışmıştır diye yorumlanmaktadır.
Müslüman bireylerin hiçbir şekilde Allah’a şirk koşmaması gerekir. Aksi takdirde dinden çıkabileceği çok açık bir şekilde İhlas Suresi’nde belirtilmiştir. Bu yüzden İslam’ın şartlarını yerine getirerek hiçbir şekilde Allah’ın üstünde bir güç kabul etmemelisiniz. Ayrıca İhlas Suresi‘ni sürekli okuyarak Allah’ın varlığını ve ona hiçbir şeyin denk olmadığını sürekli vurgulayabilirsiniz. Kısa olduğu için İhlas Suresi’nin gün içerisinde sık sık okunmasının faydası olacaktır. Bu sure, bu sebeplerden dolayı İslam dini için çok büyük önem arz etmektedir. Çünkü İslam’ın başlıca şartları arasında Allah’a iman vardır.

İhlas Suresi

3 yorum

  1. TC Hüseyin Emir Sezer

    cok zor

  2. TC Hüseyin Emir Sezer

    cok kolay

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top