Felak Suresi

Felak Suresi

Felak Suresi

Felak Suresi, medeni sınıfında 20. sırada inmiş bir suredir. Sure numaraları arasında 113. sırada bulunan Felak Suresi toplam 5 ayetten oluşmaktadır. 23 kelimeden oluşan sure 71 harf içermektedir. Ayrıca konuya göre ayet dağılımında 112. sıradadır.
Felak Suresi‘nin Nas Suresi ile büyük bir benzerliği vardır. Bu iki sureye “Muavvizeteyn” adı verilmektedir. Türkçe ismiyle sığınma sureleri.

İnsanlar geceleri korkmaktadır. İnsanlar çocuk yaştan itibaren yatağına yattığında başına kötü şeyler geleceğinden korkarlar. Bunun sebebi karanlığın, insanlara verdiği rahatsızlıktan kaynaklanmaktadır. Felak Suresi‘de bu konuyu ele almıştır. Surenin ilk ayetinde geçen : “De ki Feleğin (ya da şafağın) Rabbine sığınırım. cümlesinden de anlaşılacağı üzere insanların şafaktan, karanlıktan korkmaması gerektiği ve sadece Rabbimize sığınması gerektiği vurgulanmıştır. Bu yüzden yüce Rabbin koruması altında olduğumuzu bilerek geceleri korkmamalıyız.

Felak Suresi‘nin ikinci ayetinden itibaren hayatta var olan kötü şerlerden korkmamamız gerektiği vurgulanmaktadır. Karanlığın, kadının ve erkeğin şerrinden Rabbe sığınmamız gerektiği vurgulanmıştır.
Bu sureden de anlaşılacağı üzere yüce yaratan hayatta var olan kötü şeylere karşı dimdik ayakta kalabilmemizi istemiştir. Bu bağlamda da ister gece karanlık olsun ister kötü insanların yapacakları olsun, hepsine karşı göğüs gerebilmemiz ve Rabbe sığınmamız emredilmiştir.

Felak Suresi 20. sırada yer yüzüne inmiştir. Konusu itibariyle insanlar için büyük önem arz etmektedir. Geçmişten bu yana insanların korkularına değinen ve yüce Allah’a sığınmamız gerektiğini vurgulamaktadır.
Yeryüzünde bulunan hiçbir şeyden korkmamalıyız. Çünkü Allah’tan üstün hiçbir güç bulunmamaktadır.

En korktuğumuz anlarda bile başta Felak Suresi olmak üzere bildiğimiz tüm duaları okuyarak Rabbe sığınabiliriz.

Eğer bir çocuk sahibi iseniz ve çocuğunuz geceleri karanlıktan korkuyorsa ona bu duaları öğreterek her gece yatmadan önce okumasını önermelisiniz. Bu şekilde kendisini daha huzurlu ve güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Çocukların çok küçük yaşlarda dualar öğrenmesi gerekmektedir. Çünkü sureler insanların iyiliği için indirilmiştir. Her kötü duruma, her çıkmaza karşı dualar mutlaka vardır. Başta Felak Suresi olmak üzere indirilmiş tüm sureleri öğrenip, çocuklarımıza da öğreterek daha huzurlu, güvenli ve mutlu olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca duaların ahiret hayatı için ne kadar önemli olduğunu unutmamalısınız.

Felak Suresi

2 yorum

  1. benım her sabah dualarımı facebookta okuyabılıyorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top