Fatiha Suresi

Fatiha Suresi

Fatiha Suresi

Fatiha Suresi Kur’an-ı Kerim’de yer alan ilk sure olma özelliğini taşımaktadır. Toplam yedi adet ayet içerir. Her ne kadar Kur’an’da ilk sure olsa da İslam inancında Mekke döneminde inen 5. sure olarak kabul edilmektedir.
Bu sure anahtar, açılış, başlangıç anlamlarını taşımaktadır. Kur’an üzerinde Fatiha adı haricinde Umm al-Kitab, es-Salât, Umm al-Qur’an, es-Seb’ul-Mes’ani olarak da bulunur. Toplam 29 kelimeden oluşan Fatiha Suresi‘nde 139 harf bulunmaktadır.

Fatiha Suresi günümüzde çok fazla kullanılmaktadır. İkinci ayetinin başlangıcındaki “Elham” kelimesi olarak da bilinir. Yine halk arasında namazın dışında bir çok yerde kullanılmaktadır. İhlas Suresi ile birlikte üç defa okunmasıyla ünlüdür. Bu kombinleme ye halk dilinde “Üç Kulhü bir Elham” olarak da söylenmektedir. Genel inanca göre Fatiha ve İhlas Suresi’nin okunmasıyla İslam dinindeki Allah kavramı özetlenmektedir.

Fatiha Suresi okunduktan sonra “Amin” denilmektedir. Aslında bu kelime Kur’an-ı Kerim’de bulunmamasına rağmen Yahudilikten Hristiyanlığa geçmiştir. “Amin” kelimesi daha çok cemaat ile beraber yapılan Fatiha Suresi‘nden sonra söylenmektedir. (Sadece Fatiha ile sınırlı kalmayıp, genel olarak duaların sonunda Amin söylenmelidir.” Bu kelime İslam kitabında bulunmasa da Hz. Muhammed bu konu hakkında şöyle buyurmuştur:
“İmam ‘âmin’ deyince, sizde ‘âmin’ deyin. Zira her kimin âmini meleklerin âminine denk gelirse, o kişinin geçmiş günahları affedilir.”
Bu yüzden peygamber efendimizin hadisinden esinlenerek mutlaka “Amin” sözünü söylemeliyiz.

Fatiha Suresinin içeriğinde Allah’a şükür yatmaktadır.

Allah’a kulluk ettiğimizi, ve sadece ondan yardım dilediğimizi vurgularız. Ayrıca “gazaba uğramayanların, sapmayanların yoluna eriştir” içeriğiyle de kötü yoldan bizi korumasını temenni etmiş oluruz.
Bu surenin Kur’an- Kerim’in ilk suresi olmasından dolayı genel bir özet içerdiği öngörülmektedir. Suredeki yüce Rabbin tek olduğu ve yüceltilmeye layık tek ilah olduğu vurgulanmaktadır. Sadece Allah’a tapılması ve sadece ondan yardım istenilmesi surede yer almaktadır.
Hesap ve ceza gününün (Kur’an’daki adıyla ahiret gününün) varlığı Allah’a mahsustur. Bu yüzden Fatiha suresi genel anlamda Kur’an’ın en önemli surelerinden biridir. Bu surenin namaz haricinde bir çok yerde kullanılmasının sebebi de bundandır. Böylece Fatiha Suresini okuduğunuz andan itibaren Kur’an’a genel bir giriş yapmış olacaksınız.

Fatiha Suresi

6 yorum

  1. çok güzel çocuklar için

  2. Amin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top