Namaz Vakitleri

NAMAZ VAKiTLERi

Ülkeler:
Şehirler:
İlçeleri Göster
İlçeler:
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Kıble Açısı:  ° Kıble Saati:  
namaz vakitleri3 300x217 Namaz Vakitleri
Müslüman olan herkesin yerine getirmesi gereken Allah tarafından farz kılınmış ibadetler vardır. Bu ibadetler arasında en çok yapılması gereken namazdır. Her gün 5 vakit namaz kılmak zorundayız. Bu sayede inancımızı gün içerisine yayarak tüm gün ibadet etmiş oluruz.

Namaz vakitleri sürekli olarak değişmektedir. Güneşin doğup batmasıyla ilgili olan bu namaz vakitleri ortalama her gun 1-2 dakika değişir.

Namaz vakitlerinden ilki adından da anlaşılacağı üzere sabah güneş doğmadan kılınması gereken sabah namazıdır. İkisi sünnet ikisi farz olmak üzere vakit namazları arasında en kısa olanıdır. Bu namaz vakti müslümanlar arasında kılınma oranı en düşük olandır. Bunun sebebi de çok erken olmasından dolayı uykudan uyanamama problemidir. Bu yüzden en çok sevabın bu namaz vaktinde verileceği yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim deki ayetlerle belirtilmiştir.

Namaz vakitleri‘nden başka bir diğer namaz vakti ise toplam on rekat olan öğle namazıdır. Dört rekat ilk sünnet kılındıktan sonra yine Dört rekat farz kılınmalıdır. Son olarak da iki rekat öğle namazının son sünneti kılınır.

Öğle namazının ardından ikindi namazı kılınır. Toplam da sekiz rekat olan bu namaz dört rekat sünnet dört rekat da farz olarak kılınır.

Öğle namazı ardında namaz vakitleri‘nden ikindi namazı gelir.

Bir diğer namaz vakti güneşin batmasını haber veren toplam beş rekatlık akşam namazıdır. Bu namazda diğerlerinden farklı olarak ilk üç rekat farz kılınmaktadır. Hemen ardından iki rekatlık sünnet ile akşam namazı tamamlanmış olur.
Namaz vakitleri arasında en sonuncusu ve en uzun süreni yatsı namazıdır.
Toplamda vitr namazı ile birlikte on üç rekata sahiptir. İlk olarak dört rekatlık sünnet kılınmalıdır. Hemen ardından yine dört rekatlık farz gelir ve son olarak iki rekatlık son sünnet ile tamamlanır. Ancak günümüzde yatsı namazına vitr namazı da katılmaktadır. Üç rekat vitr namazının kılınması ile birlikte gün içerisindeki tüm namazlar tamamlanmış olur.

Namaz vakitleri’nin gün içerisine yayılmış olmasının sebebi Allah’ı sürekli anıp ibadetlerimizi günün her vakti hatırlamamız içindir. Ancak bir diğer önemli özelliği namazdan önce abdest almamız gerektiğinden dolayı sürekli temiz kalmış oluruz. Bu yüzden namaz kılmak müslümanlar için çok önemlidir.

Namaz Vakitleri

Bir yorum

  1. namazın vakitleri perfomans ödevi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top