Evrensel

Evrensel

Evrensel Evrensel

Evrensel Gazetesi bilimsel sosyalizm siyasi görüşü üzerine Türkiye’de kurulmuştur. Günlük olarak berliner gazete formatında yayım yapan gazetenin sahibi Mehmet Sami Belek’tir. Ayrıca genel yayın yönetmenliğini İhsan Çaralan yapmaktadır.

7 Haziran 1995 tarihinde kurulmuş olan gazete, görüşünden de anlaşılacağı üzere sosyalist bir çizgi izlese de aynı türdeki diğer gazetelerden farkı daha çok işçi sorunlarına, haberlerine yer vermesidir.
Evrensel gazetesinde çalışan Metin Göktepe, gözaltında iken ölmüştür. Bu olayın ardından gazete bir çok gündeme gelmiştir.

Gazeteye bağlı günlük, haftalık, aylık olmak üzere bir çok ekler çıkarılmaktadır. Her ay çıkarılan kitap eki ile birlikte gündemdeki en yeni kitapları Evrensel gazetesinde bulabilirsiniz. Ayrıca iki haftada bir çıkarılan gençlik ekleri ile de gençlerimize özgün etkinlik ve konser haberleri verilmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere sadece pazar günleri çıkarılan pazar eki, ailelerin tatil gününü nasıl geçireceği konusunda bilgiler içermektedir. Bu sayede tatilin doyasıya çıkarılması amaçlanmaktadır.
Evrensel gazetesi sadece Türkiye ile sınırlı kalmamıştır. Evrensel Avrupa adındaki gazetesi de yurt dışına dağıtılmaktadır, ancak sadece abone olan kişiler bu hizmetten yararlanabilir.

Merkezi İstanbul şehrinin Kocamustafapaşa semtinde bulunmaktadır. Henüz gazete sektöründe yeni olduğundan dolayı yüksek satış miktarlarına ulaşamamıştır. Son haftalardaki ortalama günlük tirajı 6000 dir. Bu rakam ile tiraj sıralamasında kendisine 35. sırada yer bulmuştur. 2009 yılından bu yana, yani yaklaşık 4 yıldır satış sayısı değişmeyen gazete istikrarlı bir şekilde ilerlemektedir. İşçilerin ve emekçilerin sözcüsü olarak bu alandaki kesimlere hitap etmeye devam etmektedir.

İhsan Çaralan, Nuray Sancar, Fatih Polat gibi isimler Evrensel gazetesinde yazarlık yapmaktadır. İşçilerin emeklerini ve haklarını sonuna kadar savunan bu kalemler, özellikle işçilere yönelik bayramlarda (Örn : 1 Mayıs İşçi Bayramı ) kalemlerini sonuna kadar kullanmaktadır. Emekçilerin medyadaki kalesi olan bu yazarlar olduğu sürece işçilerin sırtı yere gelmeyecektir.

Ayrıca gazetede yayımlanan haberleri internet sitesinde de vermektedir. Bu sayede gazete alma şansı olmamış kişiler teknolojinin nimetlerinden yararlanarak her yerden evrensel gazetesini takip etme şansı bulurlar.

Evrensel gazetesi hakkındaki soru ve görüşleriniz için +90 (212) 587 17 99 telefon numarasını kullanabilirsiniz.

Gazetenin resmi websitesi: http://www.evrensel.net/

Evrensel

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top